FUNDACJA KRESY W POTRZEBIE

BOŻONARODZENIOWA AKCJA PACZKA 2016

 

17 grudnia 2016 roku w Parafii Najświętszego Odkupiciela w Grodnie na Dziewiatówce oraz jeszcze w 9 parafiach Grodzieńszczyzny odbyła się Akcja „Paczka” dla rodzin wielodzietnych, mało zasobnych, osób niepełnosprawnych zorganizowana przez Szczep 145 WDHiZ z Warszawy oraz Harcerki i Harcerzy z Okręgu Północno-Zachodniego ZHR ze Szczecina.

 

Nasza parafia gościła harcerzy oraz wolontariuszy ze Szczecina, Warszawy oraz Białegostoku. Koordynatorem Akcji była Fundacja „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom”. Cieszymy się, że w akcji „Paczka” w tym roku po raz pierwszy wzięli udział Koordynatorzy Miejskiego Programu „Wychowawca Podwórkowy” z Białegostoku p. Robert Ćwikowski oraz p. Krzysztof Czaplejewicz. W tym roku Akcja „Paczka” była zorganizowana po raz dziewiętnasty. Pan Bóg czuwał nad nami od samego początku. Akcja przebiegła sprawnie i udanie. Harcerze oraz wolontariusze ze Szczecina, Warszawy oraz Białegostoku wspólnie z wolontariuszami z naszej parafii obdarowali ponad 650 świątecznymi paczkami rodziny wielodzietne, mało zasobne, osoby niepełnosprawne w naszej parafii, a też w parafiach Grodzieńszczyzny (Sopoćkinie, Indura, Iwie, Lida, Hoża, Ostryna, Nowogródek, W. Brzostowica, parafia p.w. Miłosierdzia Bożego z Grodna).

Były rozmowy z rodakami z Polski, tak potrzebne dla Polaków mieszkających tu, na Kresach oraz wspólne śpiewanie kolęd. Widzieliśmy radość oraz łzy wzruszenia ludzi, dla których nie były ważne paczki, tylko to, że Polacy po tamtej stronie granicy pamiętają o Polakach mieszkających tu – na Kresach. W sobotę na zakończenie akcji harcerze oraz wolontariusze wspólnie z parafianami uczestniczyli we Mszy Św., dziękując Bogu za udaną Akcję „Paczka”. Po Mszy Św. podzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia świąteczne.

Z przedstawicielami Fundacji oraz gośćmi z Białegostoku na zaproszenie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie byliśmy na koncercie „Młoda Polska” zespołu kameralnego z Mińska. Zwiedziliśmy też Grodno wieczorowe. Nie mogliśmy nie być z wycieczką na Starym Zamku. Podziwialiśmy piękny Niemen w zimie. Oddaliśmy hołd poległym w 1920 roku żołnierzom, pochowanym na cmentarzu pobernardyńskim. Zapaliliśmy znicze na symbolicznym grobie Tadka Jasińskiego.

Po raz kolejny upewniamy się, że w wielu ważnych przedsięwzięciach pomaga nam Pan Bóg oraz serdeczność, zaangażowanie i zrozumienie dobrych ludzi. Trzeba tylko wierzyć i mieć nadzieję. Często sytuacje, z którymi spotykamy się, są dla nas niepojęte, a zarazem uczą nas pokory. Dzisiaj śmiało możemy stwierdzić, że Akcja „Paczka 2016” przebiegła pomyślnie, a wszyscy harcerze i wolontariusze wyjechali pełni pozytywnych wrażeń, a ze sobą dla swoich bliskich i znajomych zabrali cząstkę Polskich serc z Grodna.

Dziękujemy wszystkim, którzy się przyczynili do zorganizowania, przebiegu oraz pomyślnego zakończenia akcji „Paczka”.

 

 

Darowizny na konto Fundacji

Osoby, które chcą wesprzeć akcję finansowo mogą również wpłacać darowizny bezpośrednio na konto Fundacji:

Fundacja Kresy w Potrzebie

nr konta: Alior Bank SA: 94 2490 0005 0000 4520 7799 3602

adres internetowy: www.kresywpotrzebie.pl

 

Kontakt z Fundacją

kontakt@kresywpotrzebie.pl

tel.: +48 605 588 792