FUNDACJA KRESY W POTRZEBIE

INAUGURACJA WIELKANOCNEJ AKCJI PACZKA 2018

 

Mazowiecki Kurator Oświaty, Fundacja „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom” oraz Wojewódzki Komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie zainaugurowali wielkanocną zbiórkę dla Polaków na Białorusi (9 lutego). W konferencji poświęconej współpracy ze szkołami na Białorusi uczestniczyło ponad 120 szkół z Mazowsza.

 

W spotkaniu, które odbyło się w Szkole Podstawowej Nr 203 w Warszawie, wzięli udział m.in.: Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty, Dorota Skrzypek – Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Cezary Andrzej Jurkiewicz – Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, Wiesław Leszko – Wojewódzki Komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie oraz Artur Wolter – Prezes Fundacji „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom”.

Gościem specjalnym konferencji była Wioletta Kowalczuk – wolontariuszka Fundacji „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom”, kulturolog oraz nauczyciel języka polskiego na Białorusi.

„Wielkanocna Akcja Paczka 2018” stanowi kontynuację pomocy dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich. W ubiegłorocznej, grudniowej zbiórce uczestniczyli wolontariusze z 16 mazowieckich szkół. W ramach świątecznej akcji przekazano najbardziej potrzebującym osobom 450 paczek z około 6 tonami produktów i medykamentów.

Zebrane w tym roku produkty, jeszcze przed Wielkanocą, trafią do rodaków mieszkających w obwodzie grodzieńskim, na Białorusi (m.in. w Grodnie, Nowogródku, Iwiu, Hoży oraz Lidzie).

Wszyscy, którzy chcą pomóc w zbiórce mogą zgłaszać się do 19 lutego br. Termin zgłoszeń grup zainteresowanych współpracą i organizacją zbiórek własnych upływa zaś 28 lutego. Wyjazd wolontariuszy z transportem na Białoruś planowany jest na 16 marca. Szczegółowe informacje znajdują się w załączonym harmonogramie.

Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorzy proszą darczyńców przede wszystkim o chemię domową (proszki i płyny do prania, płukania i dezynfekujące, pasty do zębów, szampony, żele do mycia, mydła w płynie i w kostce, pianki do golenia, golarki, kosmetyki uniwersalne) oraz podstawowe medykamenty (witaminy, wodę utlenioną, środki opatrunkowe, żele). Bardzo przydatne będą również materiały do pielęgnacji osób starszych (podkłady higieniczne, pieluchomajtki, kremy na odleżyny). Doskonałym uzupełnieniem tych paczek będą zabawki, słodycze, przyprawy, kawy, herbaty, kakao, oleje, makarony, ryże, kasze, cukier oraz kalendarze na rok 2018, zwłaszcza te związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę, a także z krajobrazami, historią.

 

Kuratorium Oświaty w Warszawie

 

 

Darowizny na konto Fundacji

Osoby, które chcą wesprzeć akcję finansowo mogą również wpłacać darowizny bezpośrednio na konto Fundacji:

Fundacja Kresy w Potrzebie

nr konta: Alior Bank SA: 94 2490 0005 0000 4520 7799 3602

adres internetowy: www.kresywpotrzebie.pl

 

Kontakt z Fundacją

kontakt@kresywpotrzebie.pl

tel.: +48 605 588 792