FUNDACJA KRESY W POTRZEBIE

KONCERT MUZYKI POLSKIEJ

 

W dniach 18-19 września b.r. na grodzieńszczyźnie gościł po raz kolejny duet instrumentalny z Polski w składzie: Anna Wróbel – wiolonczela oraz Małgorzata Marczyk – fortepian. Artystki zagrały Koncerty Muzyki Polskiej z okazji 100.lecia Niepodległości Polski.

 

Anna Wróbel ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Obecnie pełni funkcję adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku. Anna Wróbel występowała na wielu Festiwalach w Polsce, krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Wenezueli.

Małgorzata Marczyk jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno-pedagogicznego w Białymstoku w klasie fortepianu. Część studiów odbyła w Estonian Academy of Music and Theatrze w Tallinie (Estonia). Od 2014 roku nieprzerwanie współpracuje z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej. Obecnie pracuje jako pianistka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku. Jest pianistką w klasie śpiewu solowego we współpracy z Zakładem Wokalistyki Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Artystka koncertowała w Polsce, Szwecji, Danii, Estonii, Ukrainie, Islandii.

Artystki zagrały Koncerty Muzyki Polskiej w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie oraz w Parafii p. w. Matki Bożej Wniebowziętej i św. Jozafata Kuncewicza w Sopoćkiniach. W koncertach uczestniczyli Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie p. Jarosław Książek wraz z Małżonką, Konsul Andrzej Raczkowski i inni przedstawiciele placówki dyplomatycznej w Grodnie oraz przedstawiciele PFN na czele z członkiem Zarządu Fundacji p. Cezarym Andrzejem Jurkiewiczem. W koncertach uczestniczyli też bardzo licznie duchowni Diecezji grodzieńskiej. W Koncercie w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie wziął udział z naszej parafii o. Józef Gęza.

W repertuarze duetu zabrzmiały utwory M.K. Ogińskiego, S. Moniszki, K.Skarżyńskiego, F.Nowowiejskiego, F.Chopina, P.Wróbla.

W drugiej części koncertów Artystki zagrały znane i lubiane polskie pieśni patriotyczne. Pięknie spisała się też publiczność, która z zachwytem śpiewała znane i lubiane pieśni.

Koncerty duetu instrumentalnego spotkały się z wielkim aplauzem. Wizyta Artystek na grodzieńszczyźnie była kolejną żywą lekcją historii. Artystki zabrały ze sobą w swoich sercach niezapomniane wrażenia, wzruszenie, wspomnienia, refleksje ze spotkań z Polakami, mieszkającymi na Kresach. Mamy nadzieją, że już wkrótce Artystki po raz kolejny zawitają z koncertami na grodzieńszczyznę.

 

 

Darowizny na konto Fundacji

Osoby, które chcą wesprzeć akcję finansowo mogą również wpłacać darowizny bezpośrednio na konto Fundacji:

Fundacja Kresy w Potrzebie

nr konta: Alior Bank SA: 94 2490 0005 0000 4520 7799 3602

adres internetowy: www.kresywpotrzebie.pl

 

Kontakt z Fundacją

kontakt@kresywpotrzebie.pl

tel.: +48 605 588 792