FUNDACJA KRESY W POTRZEBIE

III EDYCJA WERNISAŻU W BIAŁYMSTOKU „POLSKA TRADYCJA W MOJEJ RODZINIE”

 

9 czerwca 2019 r. w Galerii MARCHAND w Białymstoku została otwarta III edycja wystawy prac plastycznych „Polska tradycja w mojej Rodzinie” autorstwa Polaków z parafii p.w. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie.

 

Swoją obecnością na wernisażu zaszczycili: Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie p. Jarosław Książek wraz z Małżonką, Konsul RP w Grodnie p. Jan Demczuk wraz z Małżonką, Członek Zarządu Fundacji „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom” p. Ilona Leszko wraz z wolontariuszami Fundacji, przedstawiciel Polskiej Fundacji Narodowej p. Danuta Polkowska, Radna m. Białegostoku p. Alicja Biały oraz gospodarze Wernisażu – artyści Galerii na czele z p. Krzysztofem Koniczkiem.

Na wernisażu "Polska tradycja w mojej Rodzinie" w Białymstoku obecni byli autorzy prac plastycznych oraz prac ręcznych z parafii p.w. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie. Podczas otwarcia Wernisażu Polacy z Grodna recytowali wiersze: A. Asnyka „Miejcie nadzieję”, M. Konopnickiej „Ojczyzna”, J. Pietrzaka „Taki kraj” oraz inne. Nie zabrakło też wzruszeń podczas wysłuchania polskiej muzyki instrumentalnej (muzyki do filmów „Rodzina Połanieckich”, „Noce i dni”; „Polskie drogi”, utworów F. Chopina, M. K. Ogińskiego i inne) w wykonaniu Grażyny Grabowskiej – flet oraz Małgorzaty Marczyk – fortepian. Artystki akompaniowały też Weronice Popławskiej, która przepięknie opowiedziała o polskiej tradycji w Grodnie oraz zaprosiła wszystkich zebranych do Grodna poprzez rysowanie piaskiem (technika sand animation).

Były rozmowy, refleksje, podziękowania. Prace Polaków z Grodna nie jedną osobę zatrzymały na chwilę w zamyśleniu... To była po raz kolejny prawdziwa lekcja Patriotyzmu.

III edycja Wernisażu nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu ludzi. Serdeczne podziękowania Proboszczowi Parafii o. Dmitriju Łabkowu; Konsulatowi Generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie na czele z Konsulem Generalnym panem Jarosławem Książkiem; Galerii MARCHAND, a przede wszystkim podziękowania dla Krzysztofa Koniczka; Fundacji „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”. No i oczywiście serdeczne podziękowania i gratulacje Artystom – Polakom z parafii Najświętszego Odkupiciela w Grodnie.

 

 

Darowizny na konto Fundacji

Osoby, które chcą wesprzeć akcję finansowo mogą również wpłacać darowizny bezpośrednio na konto Fundacji:

Fundacja Kresy w Potrzebie

nr konta: Alior Bank SA: 94 2490 0005 0000 4520 7799 3602

adres internetowy: www.kresywpotrzebie.pl

 

Kontakt z Fundacją

kontakt@kresywpotrzebie.pl

tel.: +48 605 588 792