FUNDACJA KRESY W POTRZEBIE

AKCJA PACZKA ŚWIĄTECZNA 2021

 

Ponad 2 tysiące paczek z produktami spożywczymi i środkami czystości dotrze do naszych rodaków na Wschodzie. Akcję zorganizowały Polska Fundacja Narodowa oraz Fundacja Kresy w Potrzebie. Polacy – Polakom, przy wsparciu Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

 

Świąteczne paczki dla Polaków mieszkających na Kresach II Rzeczypospolitej pakowało w miniony weekend kilkuset uczniów z mazowieckich szkół, harcerze i wolontariusze. Produkty spożywcze i środki czystości, które dotrą do Polaków na Wschodzie, pochodzą ze zbiórek i darów oraz są zakupione ze środków Fundacji – zapewnia prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki.

Jak podkreśla Barbara Fajkowska z Warszawskiego Kuratorium Oświaty akcja pakowania paczek dla rodaków z Kresów uczy nie tylko pomagania innym, ale jest też lekcją historii, patriotyzmu oraz wrażliwości społecznej.

Agnieszka Skowrońska, wolontariuszka Fundacji Kresy w Potrzebie. Polacy – Polakom przyznaje, że dla niej największym przeżyciem jest samo przekazywanie paczek Polakom, którzy czekają na wsparcie od rodaków z macierzy.

Samochody z podarunkami już wyruszyły z Warszawy. W tym roku paczki trafią do około dwóch tysięcy polskich rodzin mieszkających na Litwie i Ukrainie – zapewnia Marcin Zarzecki

W całym kraju ruszyła także kolejna edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Rodacy Bohaterom". Dary trafią przede wszystkim do polskich weteranów i ich rodzin mieszkających na Kresach. Podobnie jak w poprzednich latach zebrane produkty spożywcze ruszą za naszą wschodnią granicę na początku przyszłego roku. – Nasi rodacy czekają na tę pomoc – podkreśla Krystian Fila, koordynator akcji na Podkarpaciu, szef podkarpackiego oddziału stowarzyszenia Odra Niemen.

Do akcji wsparcia rodaków za naszą wschodnią granicą dołącza Wrocław, skąd w piątek wyruszyła ciężarówka w ramach akcji Paczka dla Lwowiaka. Do Lwowa i okolic wysłano żywność, artykuły higieniczne, produkty do dezynfekcji, środki czystości, ale też zabawki, pieluchy czy środki higieniczne dla małych dzieci. Paczki trafią przede wszystkim do Polaków mieszkających we Lwowie. Lwów i Wrocław są miastami partnerskimi. Akcja co roku zyskuje na popularności – do tego stopnia, że w drugiej połowie grudnia – po raz pierwszy w historii akcji – na Ukrainę odjedzie kolejny transport.

 

Polskie Radio 24 CZYTAJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Darowizny na konto Fundacji

Osoby, które chcą wesprzeć akcję finansowo mogą również wpłacać darowizny bezpośrednio na konto Fundacji:

Fundacja Kresy w Potrzebie

nr konta: Alior Bank SA: 94 2490 0005 0000 4520 7799 3602

adres internetowy: www.kresywpotrzebie.pl

 

Kontakt z Fundacją

kontakt@kresywpotrzebie.pl

tel.: +48 605 588 792