FUNDACJA KRESY W POTRZEBIE

BOŻE NARODZENIE 2022 W JEDNOŚCI RZECZPOSPOLITEJ

 

W grudniu przygotowywaliśmy XIII edycję naszego sztandarowego projektu „Paczka na Kresy”. Tym razem było to Boże Narodzenie 2022 pod hasłem „W jedności Rzeczpospolitej”.

 

Na początku była zbiórka artykułów spożywczych i rzeczy niezbędnych w czasie wojny dla Parafii Rzymsko Katolickiej PW Najświętszego Serca Jezusowego w Kostopolu na Ukrainie. Zbiórka była przeprowadzona w szkołach na terenie województwa mazowieckiego. Dzięki uprzejmości Mazowieckiej Kurator Oświaty Pani Aurelii Michałowskiej.

Wspólnie z wolontariuszami, harcerzami i wszystkimi chętnymi których przewinęło się ponad 450 osób przygotowaliśmy ponad 800 paczek. Paczki te pojechały na Litwę oraz Łotwę, gdzie miały trafić do potrzebujących. To jednak nie wszystko, bowiem część paczek trafiła na Ukrainę.

Pierwsza ekipa 50 wolontariuszy pojechała na Łotwę. Zwiedzili Dyneburg i obejrzeli miejsca związane z Kampanią Łatgalską i Marszałkiem J.Piłsudskim. Między innymi: Krzyż na Sobótce, Pomnik Czterech Generałów, cmentarz w Ławkiesach oraz zobaczyli pomnik Emilii Plater. We wszystkich tych miejscach zostały złożone kwiaty i zapalone znicze, oraz pozwolono sobie na chwilę refleksji. Wolontariusze również wzięli udział w spotkaniu z Panem Ryszardem Stankiewiczem, przewodniczącym Związku Polaków na Łotwie, gdzie posłuchali o działalności Związku oraz jego historii. Odwiedzili także polskie gimnazjum imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po zwiedzaniu przyszedł czas na rozdawanie paczek. Wolontariusze roznosili paczki po Dyneburgu, Elerne i Krasławiu, a pomocą byli dla nich polscy żołnierze z bazy NATO w Adażi.

Druga ekipa w składzie aż stu wolontariuszy wybrała się na Litwę. Byli wspierani przez amerykańskich żołnierzy NATO z bazy w Bemowie Piskim. Wolontariusze zostali podzieleni na cztery mniejsze grupy. Pierwsza roznosiła paczki w Miednikach Królewskich, tuż przy granicy z Białorusią. Druga chodziła po Kalwarii Wileńskiej i Dukstos, a trzecia po Niemierzu, Rudominie oraz Jałówce. Ostatnia grupa odwiedziła Wilno i wraz z Towarzystwem Dobroczynności przekazywali dary potrzebującym.

Całość zakończyliśmy w kaplicy Powstańców Styczniowych w Wilnie. Tam obydwie ekipy spotkały się i wraz z żołnierzami sił NATO złożono kwiaty oraz znicze, aby upamiętnić Powstańców.

Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili swój czas aby wyjechać na Wschód aby pobyć i posmakować Wschodu. Może byliście zaskoczeni, może rozczarowani tym co zobaczyliście ale chcę Wam powiedzieć, że jesteście już bogatsi o swoje własne doświadczenie, widzenie Litwy bądż Łotwy macie swoje zdanie na ich temat. Mam nadzieję, że wyjazd wywołał w Was uczucie niedosytu i będziecie chcieli jechać jeszcze raz, jeszcze raz …. Czekamy na Was :) Ogrom pracy przed nami, XIV Edycja Paczki na Kresy Wielkanoc 2023 Zapraszamy Was i zachęcamy do odkrywania świata tak blisko i tak daleko od nas!

 

Do zobaczenia!

 

Polskie Radio 24 CZYTAJ

 

 

Darowizny na konto Fundacji

Osoby, które chcą wesprzeć akcję finansowo mogą również wpłacać darowizny bezpośrednio na konto Fundacji:

Fundacja Kresy w Potrzebie

nr konta: Alior Bank SA: 94 2490 0005 0000 4520 7799 3602

adres internetowy: www.kresywpotrzebie.pl

 

Kontakt z Fundacją

kontakt@kresywpotrzebie.pl

tel.: +48 605 588 792