Fundacja „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”

 

650

przygotowanych paczek

10172

kilogramY żywności

488

odwiEdzonych rodzin

356

zaangażowanych osób

01

CEL FUNDACJI

UPOWSZECHNIANIE ZNAJOMOSCI JEZYKA POLSKIEGO,

POLSKIEJ KULTURY I TRADYCJI NARODOWYCH

03

DZIAŁANIA FUNDACJI

ROZWIJANIA KONTAKTÓW NAUKOWYCH, KULTURALNYCH, POLITYCZNYCH I SPOŁECZNYCH

02

ZAŁOŻENIA FUNDACJI

POMOC W ZDOBYWANIU WYKSZTAŁCENIA ZARÓWNO W POLSCE I W SZKOŁACH ZAGRANICZNYCH

04

PLANY FUNDACJI

POPRAWA SYTUACJI SPOŁECZNEJ, ZAWODOWEJ I MATERIALNEJ POLSKIEJ MNIEJSZOSCI NARODOWEJ

Kresowy kalendarz: Czesław Niemen

 

16 lutego przypada kolejna rocznica urodzin polskiego kompozytora i piosenkarza Czesława Juliusza Wydrzyckiego. Kompozytor urodził się w Starych Wasiliszkach w ówczesnym województwie nowogródzkim ( obecnie Białoruś) czyli na Kresach.

Jako dziecko śpiewał w kościelnym chórze, uczęszczał też do szkoły muzycznej w Grodnie. Po przesiedleniu w latach 50. rodziny Wydrzyckich w granice powojennej Polski, rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej w Gdańsku, jednocześnie występując w studenckich kabaretach i klubach, wykonując popularne przeboje przy akompaniamencie akustycznej gitary. Śpiewał muzykę rock’n’rollową i piosenki hiszpańskie, z którymi występował w 1962 roku na festiwalu „Młodych Talentów” w Szczecinie. Charakteryzował się bardzo dużą melodyjnością swojego głosu.

Czesław Niemen dużo koncertował i komponował własne utwory, które przyniosły mu ogromną sławę nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jego utwory są przesiąknięte jazzowymi melodiami, bluesowymi rytmami i rockowymi dźwiękami.

Podczas pobytu we Francji nagrał utwór Sen o Warszawie, a jako wokalista zespołu „Niemen” i „Akwarele” wykonał ekspresyjny utwór Dziwny jest ten świat.

Czesław Niemen przez ostatnie lata życia zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 17 stycznia 2004 w Warszawie. Przez nas zapamiętany jako wielki człowiek, muzyk, malarz, artysta. Człowiek, który chciał głosić prawdę w swoich utworach i pragnął tego, tak jak śpiewał w utworze Dziwny jest ten świat- „…żeby ludzie, byli ludźmi dobrej woli..”. Urna z jego prochami złożona została na warszawskich Powązkach 30 stycznia podczas ceremonii, która zgromadziła kilka tysięcy fanów i wielu zaprzyjaźnionych muzyków.

Ciekawostka: Skąd się wzięło nazwisko Niemen? Pseudonim ten miał bardzo głębokie znaczenie emocjonalne dla kompozytora. Czesław przyjął je od rzeki Niemen, płynącej w pobliżu jego miejsca urodzenia.

nr konta: Alior Bank SA: 94 2490 0005 0000 4520 7799 3602

www.kresywpotrzebie.pl