Fundacja „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”

 

650

przygotowanych paczek

10172

kilogramY żywności

488

odwiEdzonych rodzin

356

zaangażowanych osób

01

CEL FUNDACJI

UPOWSZECHNIANIE ZNAJOMOSCI JEZYKA POLSKIEGO,

POLSKIEJ KULTURY I TRADYCJI NARODOWYCH

03

DZIAŁANIA FUNDACJI

ROZWIJANIA KONTAKTÓW NAUKOWYCH, KULTURALNYCH, POLITYCZNYCH I SPOŁECZNYCH

02

ZAŁOŻENIA FUNDACJI

POMOC W ZDOBYWANIU WYKSZTAŁCENIA ZARÓWNO W POLSCE I W SZKOŁACH ZAGRANICZNYCH

04

PLANY FUNDACJI

POPRAWA SYTUACJI SPOŁECZNEJ, ZAWODOWEJ I MATERIALNEJ POLSKIEJ MNIEJSZOSCI NARODOWEJ

Wernisaż „Polska tradycja w mojej Rodzinie”

 

Taką nazwę nosi wernisaż prac plastycznych autorstwa Polaków z parafii p.w. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie, otwarcie którego odbyło się 19 listopada b.r. w Galerii Sztuki Współczesnej MARCHAND Związku Polskich Artystów Plastyków w Białymstoku. Swoją obecnością na wernisażu zaszczycili dyplomaci oraz pracownicy Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie na czele z Konsulem Generalnym panem Jarosławem Książkiem.

 

Na wernisażu „Polska tradycja w mojej Rodzinie” w Białymstoku byli autorzy prac plastycznych oraz prac ręcznych z parafii p.w. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie. Cieszę się, że byli obecni też Przyjaciele parafii: Fundacja „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom” z Warszawy; Prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Białymstoku pan dr Tadeusz Borowski - Beszta; koordynatorzy Miejskiego Programu „Wychowawca Podwórkowy” w Białymstoku pani Marzanna Grabarczyk oraz pan Robert Ćwikowski; dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków za Granicą w Augustowie pani Barbara Koronkiewicz; Janusz Fidziukiewicz z Supraśla, dzięki któremu została nagrana i wydana płyta parafialnego dziecięco-młodzieżowego zespołu „Liberamente”.

Nasz program artystyczny rozpoczęła Anastazja Kłapatok, która  zarecytowała wiersz Aleksandry Baltissen „Tradycja”. Pani Tatiana Brackowa oraz pani Swietłana Strok zaprezentowały własne wiersze o tradycji w swojej Rodzinie. Pani Danuta Rogowska przeczytała własne opowiadanie o tradycji. Otwarcie wernisażu upiększyły swoim śpiewem byłe solistki zespołu „Liberamente” Anna Jadeszko oraz Julia Kricka. W ich wykonaniu zebrani usłyszeli takie piosenki jak „Dziwny jest ten świat”, „Powrócisz tu”, „Kresowianka”, „Polskie kwiaty” i inne. Były rozmowy, refleksje, podziękowania. Prace Polaków z Grodna nie jedną osobę zatrzymały na chwilę...

 

Nie było by wernisażu bez zaangażowania wielu ludzi. Dziękuję z całego serca Konsulatowi Generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie na czele z Konsulem Generalnym panem Jarosławem Książkiem; Radnej miasta Białegostoku pani Alicji Biały; Związkowi Polskich Artystów Plastyków w Białymstoku: Prezesowi panu Eugeniuszowi Wiszniewskiemu, Wiceprezesowi panu Krzysztofowi Koniczku, sekretarzowi Zarządu pani Alicji Breza.

 

Swoimi wrażeniami o wernisażu podzielił się na facebooku pan Krzysztof Koniczek:

,,...Bo gdzieś daleko stąd został rodzinny dom...” „To była prawdziwa lekcja patriotyzmu...” Galeria Marchand wypełniła się ,,po brzegi...” Polacy z Grodna wyśpiewali, wyrecytowali, wyrysowali, wymalowali swoją miłość do kraju przodków. Były pieśni, piosenki (Czesław Niemen), wiersze i opowieści, mówiące o jakże tragicznych często losach Polaków, o tradycjach polskich kultywowanych w tak bliskim, a tak dalekim zarazem kraju (Białoruś). Łzy kręciły się w oczach zebranych w galerii... My żyjąc we własnym kraju często nie zdajemy sobie sprawy z bólu, który gości w sercach naszych rodaków, z którymi w tak okrutny sposób obeszła się historia... Zapraszam do obejrzenia ekspozycji i wyciągnięcia wniosków dotyczących słowa PATRIOTYZM... Wystawa czynna do 25 listopada w godz. 12-17.

Wystawę prac plastycznych Polaków z Grodna, która obecnie jest dostępna w Galerii Sztuki Współczesnej Marchand ZPAP w Białymstoku będzie można zobaczyć jeszcze do 25 listopada. Następnie wystawa rusza do Warszawy. Zapraszam serdecznie do galerii, która mieści się na ul. Kilińskiego 12 w Białymstoku w samym centrum miasta.

 

„…bo gdzieś daleko stąd został rodzinny dom…”

nr konta: Alior Bank SA: 94 2490 0005 0000 4520 7799 3602

www.kresywpotrzebie.pl